Jeden z nejvýraznějších a nejúspěšnějších mezinárodních triatlonových trenérů, který se svým vlastním podcastem @RealCoachingPodcast začal možná příliš brzy (*2015) a doposud poslední 22. epizodu zveřejnil koncem roku 2020, naštěstí se stále pravidelně objevuje v jiných podcastech ve kterých předává svoje zkušenosti a know how.
Joel Filliol (*1978, CAN)
- narozen v Kanadě, kde k triatlonu poprvé aktivně zavítal v závodech Kids of steel (kat. 13-14 let), v roce 1996 účastník MSJ ITU Cleveland
- svou trenérskou dráhu rozvíjel postupně od kanadského juniorského triatlonového výběru po seniorský, zakončený historickou stříbrnou olympijskou medailí Simona Whitfielda v Pekingu 2008
- mezi lety 2008-2012 působil jako hlavní trenér britské triatlonové reprezentace
- klíčový je rok 2013, kdy rozjíždí svůj soukromý projekt, mezinárodní triatlonovou tréninkovou skupinu "JFT crew"
- součástí skupiny se během let stávají hvězdy světového triatlonu jako např. Mario Mola, Vincent Luis, Katie Zaferes, Richard Murray, Marten Van Riel, Jelle Geens, Vasco Villaca a další. Českou stopu ve skupině zanechala během let i naše nejlepší česká triatlonistka poslední dekády Vendula Frintová!
- Filliol působil paralelně s fungováním skupiny i jako národní trenér (koordinátor) pro italský reprezentační výběr (2017-2020) a v letech (2021 - 2023) pro triathlon Australia.
Skupina většinu doby své existence funguje jako nerezidenční, tedy nemá jedno pevné tréninkové stanoviště a své přípravné kempy soustředí do lokalit v návaznosti přípravy na nadcházející závody. V posledních letech se ale většina skupiny stáhla do španělské Girony, kde se majoritní část roku připravuje.
Fungování skupiny vychází z dekády sesbíraných a prožitých zkušeností.
Tréninkový koncept je založen na maximální dlouhodobé konzistenci tréninku.
V tréninkovém programu nenajdete žádné volné dny (lehčí dny jsou vždy pondělí a pátek) ani volné týdny (tréninkový program je zpravidla progresivní).
Rozvoj tréninku je od začátku tréninkového cyklu prosinec/leden progresivní a soustředí se zpočátku především na objem s minimem intenzity, postupně je budována silová složka a prahové intenzity (threshold) a konečně v závěrečném předzávodním období přichází na řadu speciální závodní a nadzávodní intenzity.
Z pohledu řízení jednotlivých tréninků zmiňuje Filliol koncept minimální efektivní dávky zátěže, zkrátka takové tréninkové zatížené které dostatečně stimuluje organismus k nezbytným fyziologickým změnám které zajistí konkurenceschopnost závodníků na světové úrovni, ale prakticky nikdy nepreferuje dovést jednotlivý trénink do totálního (nadměrného) vyčerpání!
I proto není ve skupině kladně hodnocena přehnaná soutěživost a závodění.
Filliol dokonce zmiňuje že nemá dobré zkušenosti s tréninky které jdou příliš dobře a svěřenci je splní výrazně nad očekávání.
Týdenní tréninkový program (prezentovaný Vascem Villacou v podcastu @ThatTriathlonShow - srpen 2023) členů skupiny je zpravidla pevně stanovený a každý den, týden co týden sportovci přesně ví co je čeká.
Po (3-4" h.) - nejlehčí den týdne, zpravidla jen volné plavání + kolo, bez běhu!
Plavání - (5 km) lehčí plavání
Posilovna - lehčí kompenzační cvičení (se skupinou spolupracuje její "vlastní" fyzioterapeut kterého je možné ke cvičení využít)
Kolo - (1 - 2 h.) aerobní lehké vyjetí
ÚT (4-5" h.) - možná nejtěžší den, "double threshold"
Plavání - (5 km) intenzita (např. 50 x 50 m = 4 x (4+1); 4 x (3+1); 4 x (2+1); 4 x (1+1); 4 x 1 rychle)
Kolo - (2 h.) + několik sprintů např. 8 x 10" s. po otočce kolem kuželu
Běh - (18 - 22 km), intenzivní běh
v zimním období: např. síla ( 8 x 45" s. do kopce (mezi pauza klus zpět dolů) + 8 x 1" min. rovina @ 3:00 -> 2:45" min/km)
v předzávodním období: intervaly na dráze: např. 16 x 400 m (mezi 1" min. klus)
ST (4 - 5,5" h.) - aerobní vytrvalostní den
Plavání - 5 km, aerobní plavání, delší úseky: např. 8 x 500 m
Kolo - 2 - 3 h. aerobní kolo
Běh - 45 - 60" min. lehce
ČT (5" h.) - intenzivní kolo a delší přechodový, ale pohodový běh
Plavání - (3 km) volné libovolné (individuální) plavání
Kolo - (2,5 - 3,5" h.) intervaly dle období, např. 10 x 4" min. kopce (stupňovaně př. 250 - 350 W)
Běh - (60 - 75" min.) lehký běh, většinou hned po kole (jediný přechodový běh týdne)
Pá (4" h.) - intenzivní plavání a lehké kolo, druhý den v týdnu bez běhu
Plavání - (5 km) nejtěžší plavání týdne, (hl. motiv např. 3 x (6 x 50 + 4 x 150 )+ 200 m volně)
Posilovna - hned po plavání (podobné a individuální jako v pondělí)
Kolo - 2" h. aerobní kolo
So (2,5 - 3" h.) - dlouhý a zpravidla těžký běh
Běh - nejdelší běh týdne, stupňovaný běh celkem 25 - 32 km = 30" min. rozklusání + rovinky, 60" min. souvislý běh jako 20" min. @3:40 min/km + 20" min. @3:30 + 20" min. @3:20 min/km (toto je zpravidla nejdelší a nejtěžší varianta sobotního build run) + výklus 20" min.
Plavání - (4 km) odpoledne, dle únavy z běhu, ale zpravidla pár kratších sprintů
Ne (5-6" h.) - dlouhé nedělní kolo
Kolo - (4-5" h.) dlouhé kolo - nejdelší kolo týdne, většinou i intervaly např. 5 x 10" min. kopce (progresivně)
Běh - odpoledne 45 - 60" min. volný běh